Bezpieczeństwo serwerowni - co należy o nim wiedzieć?

Bezpieczeństwo serwerowni - co należy o nim wiedzieć?
Autor Dawid Andrzejewski
Dawid Andrzejewski20 września 2024 | 3 min

Serwerownia to dość specyficzne pomieszczenie, w którym głównie znajdują się pracujące urządzenia, które przetwarzają i zabezpieczają ogromną ilość danych. A kto zadba o bezpieczeństwo tych urządzeń? Aby mieć pewność, że komputerom serwerowym nic nie zagraża, należy zadbać o ich środowisko.

Czym jest serwerownia?

Zacznijmy od początku, czyli od tego, czym właściwie jest serwerownia. Serwerownia to pomieszczenie, w którym znajdują się urządzenia przeznaczone do pracy serwerowej - serwery, macierze dyskowe, instalacje, itp. Komputery znajdujące się wewnątrz serwerowni nieustannie chronią i przetwarzają ogromną ilość danych, dlatego też, aby zapewnić im ciągłość pracy, w pomieszczeniu tym należy zachować odpowiednie warunki. Temperatura powietrza powinna wynosić 20 °C, natomiast wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 45%. Jest to niezwykle ważne, gdyż urządzenia znajdujące się w serwerowni pracują nieustannie przez całą dobę, więc są podatne na przegrzanie, a także na wpływ innych warunków środowiskowych.

Dlaczego bezpieczeństwo serwerowni jest tak ważne?

Na dyskach serwerowych gromadzone są najważniejsze dane dotyczące przedsiębiorstwa. Ich chwilowa niedostępność lub co gorsze - ich utrata - mogą prowadzić do dużych problemów. W związku z tym należy odpowiednio zabezpieczyć swoją serwerownię, aby zminimalizować ryzyko jakiejkolwiek awarii.

Jak odpowiednio zabezpieczyć serwerownie?

Odpowiednie zabezpieczenie serwerowni to minimalizacja ryzyka wystąpienia w niej awarii. Przedstawiamy kilka działań, które mogą być w tym celu pomocne.

Dostęp tylko dla wybranych

Serwerownia z całą pewnością nie jest pomieszczeniem, w którym powinno się bywać zbyt często, chociażby dlatego, że liczne urządzenia i instalacje uszkodzić jest łatwiej niż się wydaje. Ponadto, zbyt częste otwieranie drzwi do serwerowni i wpuszczanie ciepłego, wilgotnego powietrza będzie negatywnie wpływało na pracę urządzeń. Właśnie z tego powodu, dostęp do pomieszczenia serwerowni powinny mieć tylko osoby, którym jest to niezbędne do wykonywania ich zakresu obowiązku i które jednocześnie zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest to miejsce. W tym celu warto jest zainwestować w systemy kontroli dostępu, takie jak kody PIN czy karty magnetyczne.

Zapewnienie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza

Zapewnienie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza jest bardzo ważne w serwerowni. Urządzenia pracują nieprzerwanie przez całą dobę, w związku z czym bardzo łatwo o ich przegrzanie. Aby do tego nie dopuścić w pomieszczeniu powinna być utrzymywana stała temperatura (ok. 20 °C) i wilgoć (ok. 45%).

Jak dobrać odpowiednia klimatyzację do serwerowni? Skorzystaj z naszego poradnika!

Systemy monitorowania

Aby odpowiednio zabezpieczyć serwerownię, należy wyposażyć ją w systemy monitorowania takich parametrów jak wilgoć i temperatura. Systemy te pozwolą w porę wykryć jakiekolwiek niepożądane zmiany, np. nagły wzrost temperatury, co może świadczyć o awarii klimatyzatora. Gdy zmiany te zostaną odkryte wystarczająco wcześnie, będzie można szybko im zaradzić i być może urządzenia na tym nie ucierpią. Dobrze jest zaopatrzyć serwerownię w dodatkowe systemy, m.in. czujniki ruchu lub dymu, które pozwolą na wykrycie nieautoryzowanego wtargnięcia lub pożar.

Zasilanie awaryjne

Każda serwerownia powinna być zaopatrzona w zasilanie awaryjne. W najmniej spodziewanym momencie może okazać się, że nastąpiła awaria, nawet niezależna od przedsiębiorstwa. Każda serwerownia powinna być przygotowana na taki przypadek i posiadać zapasowe zasilanie, które pozwoli na utrzymanie urządzeń w ciągu pracy do momentu usunięcia usterki.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe

Zabezpieczenia przeciwpożarowe powinny znajdować się w każdym budynku i pomieszczeniu, jednakże zważając na fakt, iż serwerownia jest specyficznym miejscem, w którym znajdują się głównie urządzenia, zabezpieczenia te powinny być odpowiednio dobrane. Mowa tu m.in. o czujnikach dymu, gaśnicach i systemach gaszenia gazem. W celu dobrania odpowiednich środków i systemów powinno się w tej kwestii skonsultować z profesjonalistą.

Regularne kopie zapasowe

Należy liczyć się z faktem, że pomimo wielu systemów bezpieczeństwa, wszystkie mogą w pewnym momencie zawieść. Dlatego niezwykle ważne jest regularne tworzenie kopii zapasowych danych znajdujących się na serwerach, co w razie poważnej awarii pozwoli na odzyskanie najważniejszych informacji.

5 Podobnych Artykułów

  1. Internet w Albanii: Co musisz wiedzieć o dostępności i prędkości
  2. Baterie 1,5 V: Wszystko o typach, zastosowaniach i wyborze
  3. Schemat Arduino: Jak Prawidłowo Połączyć Komponenty Elektroniczne
  4. Jaki Samsung wybrać? Przegląd najlepszych i wartych uwagi modeli
  5. Jak dobrać kabel do Arduino UNO: Wszystko, co musisz wiedzieć
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Dawid Andrzejewski
Dawid Andrzejewski

Jako entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu poświęconego elektronice, moja przygoda zaczęła się od młodzieńczych eksperymentów z pierwszym komputerem. Ta pasja przerodziła się w profesjonalną ścieżkę kariery inżyniera elektronika, co pozwoliło mi zgłębić tajniki najnowszych technologicznych innowacji. Na moim portalu dzielę się wiedzą i doświadczeniem, oferując czytelnikom szczegółowe recenzje, poradniki DIY i analizy trendów w elektronice. Moim celem jest ułatwienie zrozumienia złożonych koncepcji technicznych, inspirowanie do twórczego wykorzystania elektroniki w codziennym życiu oraz promowanie bezpiecznego i świadomego korzystania z nowych technologii. Wierzę, że dzielenie się wiedzą to klucz do budowania społeczności pasjonatów, którzy, tak jak ja, chcą nieustannie odkrywać możliwości, jakie niesie ze sobą postęp technologiczny.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

TechnologiaJak być lepszym w grach typu FPS? Podpowiadamy!

Gry typu FPS (First Person Shooter) to dynamiczne produkcje, w których refleks, celność i szybkie decyzje mają kluczowe znaczenie. Każdy, kto chce poprawić swoje umiejętności w strzelankach, powinien skupić się na kilku istotnych aspektach. Zebraliśmy kilka najważniejszych porad, by podpowiedzieć Ci, jak stać się lepszym graczem i osiągać niesamowite wyniki!