Co to GIF: Wszystko, co musisz wiedzieć o animowanych obrazkach

Co to GIF: Wszystko, co musisz wiedzieć o animowanych obrazkach
Autor Dawid Andrzejewski
Dawid Andrzejewski04.03.2024 | 7 min.

Co to GIF to pytanie, które zadaje sobie wielu internautów. GIF to popularny format graficzny używany do tworzenia krótkich animacji i ruchomych obrazków. Choć istnieje od lat 80., nabrał ogromnej popularności wraz z rozwojem mediów społecznościowych. Dzięki nim animowane GIFy są doskonałym sposobem na wyrażanie emocji i reakcji w sieci. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest GIF, jakie ma zastosowania i jak go stworzyć.

Kluczowe wnioski:
 • GIF to popularny format plików graficznych umożliwiający tworzenie krótkich animacji.
 • Wykorzystuje się go głównie w mediach społecznościowych do wyrażania emocji.
 • GIF można łatwo stworzyć za pomocą darmowych narzędzi online.
 • Optymalna wielkość GIFa to poniżej 5MB, aby szybko się ładował.
 • GIFy mają różnorodne zastosowania, od reklamy po sztukę.

Jak działają animowane GIFy?

GIF to format graficzny pozwalający na tworzenie krótkich, kilkusekundowych animacji. Pliki GIF składają się zazwyczaj z kilku do kilkudziesięciu pojedynczych obrazków, zwanych klatkami, które wyświetlane są szybko jeden po drugim, tworząc iluzję ruchu. Liczba klatek na sekundę (FPS) określa jak płynna będzie animacja - standardowo to około 10-12 FPS. Im więcej klatek, tym płynniejszy efekt, ale też większy rozmiar pliku.

Kolejną ważną cechą GIFów jest paleta barw. Standardowo wykorzystuje ona 256 kolorów, co pozwala ograniczyć rozmiar pliku, kosztem nieco gorszej jakości. Nowsze wersje formatu umożliwiają jednak użycie milionów kolorów. Animacja w GIFie jest zwykle zapętlona, czyli po odtworzeniu ostatniej klatki, zaczyna się od nowa.

GIF zapisuje każdą klatkę w postaci spłaszczonego, zindeksowanego obrazu z paletą barw. Pozwala to na efektywną kompresję danych, dzięki czemu animowane GIFy mają niewielki rozmiar w porównaniu do filmów wideo. Nie bez znaczenia jest też wsparcie formatu GIF przez wszystkie przeglądarki internetowe.

Podsumowując, animowane GIFy klatek po klatce tworzą iluzję ruchu. Ich niewielki rozmiar, prosta obsługa i powszechne wsparcie sprawiły, że stały się popularnym sposobem prezentowania krótkich animacji w sieci.

Historia formatu GIF

GIF (Graphics Interchange Format) został opracowany w 1987 roku przez firmę CompuServe jako otwarty standard wymiany obrazów. Początkowo służył do przesyłania prostych grafik i logotypów w Internecie, który dopiero raczkował.

Kilka lat później, w 1989 roku wprowadzono obsługę animacji, nadając plikom GIF nowe zastosowania. Wkrótce animowane GIFy zaczęły pojawiać się na stronach WWW jako interaktywne elementy. Ich popularność rosła wraz z rozwojem Internetu w latach 90.

Przełomowym momentem było dodanie obsługi formatu GIF przez przeglądarkę Netscape Navigator w 1993 r. Od tego czasu animowane GIFy na stałe wpisały się w krajobraz sieci.

Kolejne lata przyniosły usprawnienia w postaci obsługi przezroczystości i milionów kolorów. Jednak dopiero media społecznościowe, jak Facebook czy Twitter, sprawiły że proste GIFy ponownie stały się niezwykle popularne.

GIF w erze social mediów

Przełomem było uruchomienie w 2007 roku serwisu Giphy, który zebrał olbrzymią bibliotekę animowanych GIFów i ułatwił ich wyszukiwanie. Użytkownicy mediów społecznościowych zaczęli masowo wykorzystywać gotowe GIFy do wyrażania emocji i komentowania wydarzeń.

Prosty format, niewielki rozmiar i łatwa obsługa sprawiły, że animowane GIFy stały się nieodłącznym elementem komunikacji online. Chociaż powstały w latach 80., swój renesans przeżywają właśnie teraz.

Czytaj więcej:Aplikacja sztuczna inteligencja: Innowacyjne rozwiązania AI

Popularność GIFów w internecie

Animowane GIFy są niezwykle popularnym formatem graficznym w Internecie. Szacuje się, że codziennie wysyłanych jest ponad miliard GIFów na całym świecie!

Z badań wynika, że na popularnych stronach takich jak Reddit czy Tumblr, co czwarty załączony obrazek to właśnie GIF. Jeszcze większe zastosowanie ma w mediach społecznościowych takich jak Facebook czy Twitter.

Badanie przeprowadzone przez Accenture pokazuje, że aż 64% użytkowników mediów społecznościowych przesyła lub dzieli się GIFami. Ten prosty format stał się wręcz uniwersalnym językiem komunikacji online.

GIFy nie służą tylko rozrywce. Coraz częściej stosują je firmy w marketingu internetowym, by przyciągnąć uwagę i zaprezentować produkty lub usługi. Niektóre portale informacyjne wykorzystują krótkie GIFy, by podsumować najważniejsze newsy.

Dzięki połączeniu obrazu z ruchem, animowane GIFy idealnie odpowiadają na zapotrzebowanie użytkowników Internetu. Dlatego mimo upływu lat, ich popularność wcale nie maleje.

Zastosowania GIFów w social mediach

Zdjęcie Co to GIF: Wszystko, co musisz wiedzieć o animowanych obrazkach

Animowane GIFy zdobyły ogromną popularność dzięki mediom społecznościowym. Umożliwiają one bowiem:

 • Wyrażanie emocji - radość, smutek, zaskoczenie itp. Uniwersalny język GIFów pozwala przekazać uczucia.
 • Komentowanie i reagowanie na wydarzenia w czasie rzeczywistym za pomocą odpowiednich mini animacji.
 • Urozmaicanie i uatrakcyjnianie postów i wpisów - GIF wzbudza większe zainteresowanie niż zwykły tekst.
 • Podkreślanie swojej osobowości i poczucia humoru poprzez dobór odpowiednich GIFów.
 • Szybkie dzielenie się ciekawymi momentami z seriali, filmów lub wydarzeń sportowych w formie krótkich animacji.

Jak widać zastosowań jest bardzo wiele. Dzięki bibliotekom GIFów, takim jak Giphy, każdy może znaleźć animację idealnie oddającą emocje i sytuację.

Nic więc dziwnego, że GIFy tak mocno wpisały się w sposób komunikacji online. Są znakomicie dostosowane do charakteru i tempa social mediów.

Narzędzia do tworzenia GIFów

Co to GIF już wiemy, ale skąd wziąć animowany obrazek? Oczywiście można skorzystać z gotowych bibliotek, ale coraz więcej osób decyduje się na samodzielne tworzenie GIFów. Do dyspozycji mamy kilka prostych narzędzi.

Bardzo popularnym rozwiązaniem są generatory GIF online. Wystarczy wybrać interesujący nas film lub serię zdjęć z dysku i taka aplikacja zrobi resztę. Przykłady to GifMaker.me, EzGif czy Giphy.

Innym sposobem jest użycie narzędzi na komputerze lub telefonie. Świetnie sprawdzi się tu darmowy program GifCam lub aplikacje mobilne jak GIF Maker.

Jeszcze inną opcją jest wykorzystanie funkcji nagrywania ekranu w Windows 10 lub na Macu, a następnie zapisanie nagrania w formacie GIF. Cały proces jest naprawdę prosty i nie wymaga specjalnych umiejętności.

Porady przy tworzeniu GIFa

Oto kilka porad, które pozwolą stworzyć atrakcyjny i funkcjonalny GIF:

 • Wybierz kluczowy moment - animacja nie powinna trwać dłużej niż kilka sekund.
 • Ustaw odpowiednią liczbę klatek na sekundę - zwykle 10-15 FPS wystarczy.
 • Zadbaj o zwięzłość przekazu - usuń niepotrzebne elementy, które rozpraszają.
 • Zoptymalizuj kolory pod kątem niewielkiego rozmiaru pliku.
 • Sprawdź animację pod kątem płynności ruchu.

Dzięki temu uzyskasz kreatywny i funkcjonalny GIF, który idealnie nadaje się do wykorzystania w social mediach.

Optymalizacja rozmiaru plików GIF

Animowane GIFy mogą bardzo szybko urosnąć do sporych rozmiarów. A to oznacza problemy z ładowaniem w mediach społecznościowych. Dlatego tak ważna jest optymalizacja GIFów.

Oto najważniejsze techniki pozwalające zmniejszyć rozmiar pliku:

 • Zmniejszenie liczby kolorów do 256 lub mniej.
 • Zmniejszenie rozmiaru pliku źródłowego - filmiku lub zdjęć.
 • Zmniejszenie liczby klatek na sekundę poniżej 15-20 FPS.
 • Skrócenie animacji do najważniejszych 2-3 sekund.
 • Użycie lepszego algorytmu kompresji, np. gifsicle lub FFmpeg.

Dzięki zastosowaniu tych metod możemy zmniejszyć rozmiar przeciętnego GIFa z kilkunastu MB do poniżej 5MB bez utraty zbyt dużej jakości.

Istnieją też specjalne narzędzia do kompresji GIFów jak Compressor.io, czy EzGif które automatycznie zoptymalizują animację.

Warto poświęcić chwilę na optymalizację, dzięki czemu nasze GIFy będą szybciej się ładować a tym samym częściej być oglądane i udostępniane w sieci.

Podsumowanie

GIF to popularny format graficzny umożliwiający tworzenie krótkich animacji i obrazków. Choć istnieje od lat 80., jego prawdziwą popularność przyniosły media społecznościowe, dzięki którym gif stał się uniwersalnym językiem komunikacji online. Prosty w użyciu i obsłudze, pozwala w atrakcyjny sposób wyrażać emocje, komentować wydarzenia czy dzielić się żartami.

Dowiedzieliśmy się skąd wziął się gif, jak tworzyć własne animacje za pomocą darmowych narzędzi oraz jak optymalizować je, aby miały niewielki rozmiar. To pozwala na szybkie ładowanie i udostępnianie gifów w mediach społecznościowych, z których korzysta codziennie ponad miliard użytkowników na całym świecie.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Internet w Albanii: Co musisz wiedzieć o dostępności i prędkości
 2. Galaxy Tab 4: Znajdź swój tablet Samsunga i ciesz się funkcjami!
 3. Bateria iPhone X: Optymalne zarządzanie energią dla twego iPhone'a X
 4. Muzyka z YouTube pobieranie: Proste metody i narzędzia do konwersji
 5. Nie działa aparat w telefonie? Wskazówki i triki, jak to naprawić!
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Dawid Andrzejewski
Dawid Andrzejewski

Jako entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu poświęconego elektronice, moja przygoda zaczęła się od młodzieńczych eksperymentów z pierwszym komputerem. Ta pasja przerodziła się w profesjonalną ścieżkę kariery inżyniera elektronika, co pozwoliło mi zgłębić tajniki najnowszych technologicznych innowacji. Na moim portalu dzielę się wiedzą i doświadczeniem, oferując czytelnikom szczegółowe recenzje, poradniki DIY i analizy trendów w elektronice. Moim celem jest ułatwienie zrozumienia złożonych koncepcji technicznych, inspirowanie do twórczego wykorzystania elektroniki w codziennym życiu oraz promowanie bezpiecznego i świadomego korzystania z nowych technologii. Wierzę, że dzielenie się wiedzą to klucz do budowania społeczności pasjonatów, którzy, tak jak ja, chcą nieustannie odkrywać możliwości, jakie niesie ze sobą postęp technologiczny.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły